NETRADIČNÍ HUDEBNÍ NÁSTROJE VE ŠKOLE – UKULELE

Netradičních hudebních nástrojů v českých školách není nejméně, ale ani příliš. V každé škole bychom rozhodně nalezli xylofon či metalofon a různé nástroje z orffova instrumentáře. Jurkovičova škola už také není příliš aktuální a tak využívaná , jako dříve. Nyní se spíše vyskytují v českém školství cajony, boomwheckers nebo námi zmiňované ukulele. Cajon je perkusní hudební nástroj, který spíše vzhledem připomíná ptačí budku, na cajon se hraje rukama (zejména prsty a dlaněmi). Boomwheckers, české Bobotubes je unikátní perkusní nástroj, tvar je roura. Tyto roury jsou všelijak seřezány – určení výšky tónu.

Nyní se budeme věnovat ukuleli. Ukulele pochází z Havaje. Ukulele bylo objeveno během 18. století, v česku teprve ve 20. a 30. letech minulého století. Význam názvu tohoto nástroje – UKULELE -> skákající blecha, význam poměřně symbolizuje typický zvuk. Ukulele tvoří zvuk díky jeho 4 strunám.

ČÁSTI UKULELE :

Související obrázek

Ukulele můžete pořídit sopránové, koncertní, tenorové či barytonové. Za mě bych rozhodně doporučil koncertní ukulele. Ukulele může být i elektroakustické – to bych doporučil ze všecho nejvíce, přeci jenom se může zapojit do komba a to ve škole jistě nebude na škodu. Mezi výhody u ukulele patří rozhodně to, že nepotřebuje přívod elektřiny, můžete si ho vzít kdykoliv a téměř kamkoliv. Ukulele je absolutně lehonké. Na ukulele si můžete pořídit speciální obal, díky kterému s ukulelem můžete bezpečně cestovat, můžete si ho vzít se třídou na různé výlety, pobyty, adaptační kurzy. V létě si můžete například vzít na zahradu a udělat si se žáky příjemnou hodinu hudební výchovy venku.

STRUNY UKULELE :

Výsledek obrázku pro ukulele struny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *