NETRADIČNÍ HUDEBNÍ NÁSTROJE VE ŠKOLE – UKULELE

Netradičních hudebních nástrojů v českých školách není nejméně, ale ani příliš. V každé škole bychom rozhodně nalezli xylofon či metalofon a různé nástroje z orffova instrumentáře. Jurkovičova škola už také není příliš aktuální a tak využívaná , jako dříve. Nyní se spíše vyskytují v českém školství cajony, boomwheckers nebo námi zmiňované ukulele. Cajon je perkusní hudební nástroj, který spíše vzhledem připomíná ptačí budku, na cajon se hraje rukama (zejména prsty a dlaněmi). Boomwheckers, české Bobotubes je unikátní perkusní nástroj, tvar je roura. Tyto roury jsou všelijak seřezány – určení výšky tónu.

Nyní se budeme věnovat ukuleli. Ukulele pochází z Havaje. Ukulele bylo objeveno během 18. století, v česku teprve ve 20. a 30. letech minulého století. Význam názvu tohoto nástroje – UKULELE -> skákající blecha, význam poměřně symbolizuje typický zvuk. Ukulele tvoří zvuk díky jeho 4 strunám.

ČÁSTI UKULELE :